GRİPTEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ

GRİPTEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ

Grip, “influenza” adlı virüsün solunum yolu ile insan vücuduna girmesiyle oluşan ve salgınlara yol açan bulaşıcı bir hastalıktır.

Grip kendisini ateş ya da titreme hissi, öksürük, boğaz ağrısı, vücut ağrıları, baş ağrısı, ciddi halsizlik l ile gösterir. Soğuk algınlığı ise bu belirtilerden daha çok burun akıntısı ve burun tıkanıklığı ile görülür. Genel olarak gripte olduğu gibi ciddi sağlık sorunları oluşturmaz, daha hafif seyreder.

Grip en fazla 2 haftada ve çoğunlukla da 7-10 gün içerisinde iyileşir ancak özellikle risk gruplarında olmak üzere bazen zatürre gibi hastalıklara neden olarak hayatı tehdit eden sağlık sorunları oluşturabilir.

Grip; altmış yaş üstündekiler, çocuklar, kronik hastalığı olanlar için ciddi risk teşkil eder.

Grip okul, işyeri, sinema, tiyatro, toplu taşıma araçları gibi kalabalık ortamlarda süratle,  öksürük ve hapşırıkla etrafa saçılan virüslerle yayılır. Hasta kişilerle ten teması, tokalaşmak, öpüşmek ve ortak eşya kullanımı grip virüsünü sağlıklı kişiye de bulaştırmaktadır.

Gripten Korunmak İçin;

  • Öksürürken ya da hapşırırken kolunuzu yüzünüze, ağzınıza doğru kapatıp hapşırın veya öksürün.
  • Tek kullanımlık mendil tercih edin. Kullandıktan sonra mendili hemen çöpe atın, etrafta bırakmayın.
  • Sık sık ellerinizi yıkayın, el dezenfektanları kullanın.
  • Grip virüsü ortamda 8 saat kadar yaşayabilmektedir. Bu nedenle bulunduğunuz ortamı havalandırın.
  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirin, bol C vitamini koyu renkli yeşil, sarı, kırmızı sebze çeşitli meyveleri yemeyi ihmal etmeyin.
  • Spor yapın, egzersiz yapın, yürüyüş yapın .
  • Sıcak içecekler tüketin.
  • Sigara içmeyin. İçilen ortamlarda bulunmayın.
  • Hemen antibiyotik almayın. Eğer hastalığınız bir haftadan uzun sürerse doktor kontrolünde antibiyotik kullanın.
  • Grip aşısı olun. Yine de grip olabilirsiniz ama en azından çok çok hafif atlatırsınız.

Gribe iyi gelen şifalı bitkiler nelerdir

Zencefil çayı: Zencefil solunum yollarını açmaya, burun akıntısını hafifletmeye çektiğiniz kronik ağrıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. Kan dolaşımını güçlendirici ve boğaz ağrısını giderici, ateş düşürücü etkisi de bulunmaktadır.

Okaliptüs çayı: Göğsünüzü açar, burun tıkanıklığınızı giderir. Öksürüğe  iyi gelir. Boğaz ağrısını azaltır, ağız kokusunu giderici etkisi vardır.

Nane limon çayı:  Öksürüğü giderir, boğazı,  solunum yollarını yumuşatır. Ayrıca içinde yüksek miktarda C vitamini de bulunur.

 

 

Bir cevap yazın