Gripten Korunmak için Önemli Tavsiyeler

Uzmanlar Soğuk algınlığı ve gribe şifa sağlayacak bir ilaç bulunmadığını, bu hastalıklardan korunmak için insanların yaşam tarzlarına dikkat etmesi gerektiğini belirtiyor.

Kış aylarında pencerelerin çoğunlukla kapalı tutulduğu, havalandırmanın çok az yapıldığı ve kapalı mekanlarda daha fazla zaman geçirildiği için grip ve soğuk algınlığının görülme sıklığı artıyor.

Uzmanlar bu hastalıklardan korunmak için sık el yıkama alışkanlığı edinilmesi, koyu yeşil, kırmızı ve sarı renkteki meyve ve sebzeler tüketilmesi, her gün mutlaka bir kase kaymağı alınmış yoğurt yenilmesi önerisinde bulunuyor.

-Ellerine hapşıran hastaların dokunduğu eşyalarda virüsler saatlerce ve hatta günlerce canlı kalabilir. Bu eşyalara dokunan sağlıklı bireylere virüsler bulaşabilir. Elinizi yıkama imkanınız yoksa el temizleyici spreyler kullanın.

-Sıcak tavuk suyu çorba, hem sıvı hem de protein alımı için gayet faydalıdır. Çorbanın sıcaklığı burun ve boğaz şikayetlerini azaltır.

-Burun ve akciğerlerimizi döşeyen örtünün üzerinde ince yapışkan bir sıvı tabakası vardır. Bu tabakayı hareket ettirerek temizliği sağlayan ve saniyede 10 defa hareket eden süpürge gibi tüyler bulunur. Sigara dumanı bu yapışkan sıvıda kurumaya, tüylerde felç meydana getirerek virüslerin temizlenmesine ve solunum yollarından uzaklaştırılmasına engel olur. Bir tek sigaranın içilmesiyle solunum yolu tüylerinde 30-40 dakika kadar felç meydana gelmektedir. Bilimsel çalışmalar sigara kullananların daha ağır ve daha sık soğuk algınlığına ve gribe yakalandıklarını göstermektedir. Sigara dumanı ile aynı mekanda bulunmak dahi tek başına bağışıklık sistemine zarar verebilmektedir.

-Stres ve aşırı yorgunluk bağışıklık sistemini zayıflatan bir faktördür. Stresinizi azaltacak meditasyon, gevşeme egzersizleri ve istirahat yararlıdır. Akşamları erken yatarak bağışıklık sisteminizin hastalıkla mücadelesinde gerekli enerjiyi sağlamalısınız.

-insan vücudunun günde 8 su bardağı suya ihtiyacı vardır. Hastalandığınızda en az bu kadar, tercihen daha fazla su içmelisiniz. Ilık su, zencefil, bal, limon, tarçın, adaçayı, ıhlamur, ekinezya çayı gibi içecekler yararlıdır. Süt ve sütlü içecekler vücut salgılarında koyulaşmaya neden olacağı için soğuk algınlığı veya grip durumunda içilmemelidir.

-Soğuk algınlığı ve grip hastalıkları virüsler tarafından meydana geldiği için antibiyotikler tedavide etkili değildir. Antigripal ilaçlar kullanılmalıdır. Fakat hastalığı takip eden 5-7 gün sonra durumunuz düzelmediği takdirde bakteriyel enfeksiyonlar gelişebildiği için antibiyotikler kullanılabilir.

-Grip aşıları her yıl kendini mutasyona uğratan grip virüsüne karşı yeniden üretilen bir aşıdır. Eylül-Ekim ayları yapılması için en uygun aylardır. Kronik hastalığı olanlar, bağışıklık sistemi zayıf olanlar ve yaşlılara mutlaka yapılmalıdır.

Bir cevap yazın