Hacamat Nedir ? Hacamat Nasıl Yapılır ?

Vücudun herhangi bir yerini hafifçe çizip, üzerine boynuz, bardak veya şişe oturtarak kan alma, hafif yaralama işlemine hacamat denir. “Hacamat” ın , damarlardaki kirli kanın jiletle kesilerek vücuttan atılması olarak tanımlandığı ve 70 derde deva olduğu söylenmektedir.

Hacamat ile Kızılay’a kan vermek arasında çok fark vardır. Kızılaya damardan verilen kan vücudun kullandığı temiz kandır. Hacamatla sadece pis kan alınır.

Hacamat daha yapılır yapılmaz kişide bir rahatlama ve hafifleme olur. Eğer Hacamat yapan uzman ve ehil ise başta tansiyon, migren, bel fıtığı, boyun ağrıları, romatizmal hastalıklar, karaciğer yağlanması, kolesterol başta olmak üzere bir çok hastalık tedavisinde başarılı sonuç alınır.

Hacamatın hiç bir yan etkisi ve zararı olmaması; Hacamat’ı diğer tedavi yöntemlerine göre üstün kılar.

Örneğin modern tıbda migren ve yüksek tansiyon gibi hastalıkların tedavisi yoktur. Hacamat ile tansiyon, migren ve yüksek kolesterol  hastalıkları nerdeyse %100′e yakın oranda  hastaların ilaç almalarına gerek kalmayacak şekilde tedavisi mümkündür.

İslamda Hacamat; İslamda Hacamat; Rasulallah Efendimize (sav)  Mirac da Hacamat yaptırmanın önemi vurgulanarak ‘Ümmetine tavsiye olması’ melekler arzedildiği Hadis-i Şerfilerle sabitdir.

Bir hadis-i Şerifde Peygamber Efendimiz(s.a.v) buyuruyorki;  ‘Sizin tedavi olmak için başvuracağınız en iyi çare Hacamattır’ (Hadis-i Şerif) (Nesei)

Abdullah b.Abbas(r.a) Şöyle demiştir:Peygamber Efendimiz(s.a.v) Miraç gecesinde meleklerden hangi topluluğa uğradımsa bana ‘ümmetine kan aldırmayı emret’ diye tavsiye ettiler.

Unutkanlık, migren, Tansiyon, kolestrol, Pisikolojik rahatsızlıklar, Deprasyon, Belfıtığı, romatizma, İltihaplı eklem romatizması, Sedef, alaca, görme bozuklukları, erken yaşlanma cild kırışıklığı,  gibi bir çok rahatsızlık tedavisi Hacamatla mümkündür.

Bir cevap yazın