Halil İbrahim Bereketi Nedir?

Halil İbrahim Bereketi

halilibrahimVaktiyle birbirini çok seven iki kardeş varmış. Büyüğü Halil Küçüğü ise İbrahim. Halil evli çocuklu ibrahim ise bekarmış. İki kardeşin ortak bir tarlaları varmış. Ne mahsül çıkarsa ikiye bölerlermiş. Bununla geçinip giderlermiş.

Bir yıl yine harman yapmışlar buğdayı. İkiye ayırmışlar. İş kalmış taşımaya. Halil Bir teklif yapmış.”Ben gidip Çuvalları getireyim Sen buğdayı bekle”.”Peki” demiş İbrahim. Ve Halil çuval getirmek için gitmiş. O gidince düşünmüş İbrahim : “Abim evli ve çocuklu onun evine daha çok buğday lazım” demiş. Kendi payından bir miktar buğdayı Halil’in payına aktarmış. Az sonra Halil çıkagelmiş ve haydi İbrahim önce sen doldur ve taşı anbara demiş. Peki abi demiş İbrahim ve kendi yığınından bir çuval doldurup yola koyulmuş. O gidince Halil  “Çok şükür ben evliyim kurulu bir düzenimde var. Ama kardeşim bekar çalışıp para biriktirecek.” diye düşünmüş ve kendi payından ibrahimin payına bir kaç kürek buğday aktarmış.

Velhasıl biri gidince öteki kendi payından atar kardeşinin payına ve bu böyle sürer gider. Nihayet akşam olur karanlık basar. Bakarlar ki bitmiyor buğdaylar hatta azalmıyor bile. Hak Teala bu durumu çok beğenir. Buğdaylarına öylebir bereket verirki. iki kardeş günlerce taşır ve bitiremezler. Şaşarlar bu işe. Aksine çoğalır buğdayları.Dolar taşar ambarları. Bu gün Bereket denince bu kardeşler akla gelir. Bu bereketin Adı : “Halil İbrahim Bereketi” dir

Bir cevap yazın