Medula Yeni İlaç Raporu Kayıt Sistemi ve Yaşanan Problemler (E-Rapor)

01.10.2010 sonrası E-Rapor Uygulaması

1. Sağlık Hizmet Sunucusu?Muayene Kullanıcısı? yetkisi ile ilaçlara ait etkin madde kodunu taslak rapor olarak kaydeder.

2. MEDULA ?Başhekim Kullanıcısı? yetkisi ile MEDULA sisteminde oturum açılır daha sonra açılan ekranın sol tarafında bulunan?İlaç Rapor Çıktısı ve Onay? bağlantısını kullanarak rapor sorgulama sayfasından güne göre veya rapor takip numarasına göre sorgulama yapılır. Sorgulama sonucu gelen liste ise başhekim veya yetkilendirdiği personel tarafından onaylanır.

3. Bu şekilde sadece rapor tarihi 01.10.2010 sonrası olan raporlar kaydedilecek olup, bu raporların eczane tarafından kaydedilmesine izin verilmeyecektir. Bu nedenle haksahiplerinin (hastaların) ilaç temininde zorluklar yaşamaması için hastaneler tarafından gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. 01.10.2010 tarihinden önce çıkartılıp MEDULA hastane uygulamasına kaydedilmeyen raporların MEDULA hastane uygulamasına kaydedilmelerine izin verilmeyecek olup, bu raporların eczanelerce MEDULA eczane provizyon sistemine kaydedilmesine izin verilecektir.

4. Söz konusu raporların kayıt edilmesiyle ilgili raporun doğruluğuna ve geçerliliğine yönelik sorumluluk, raporu düzenleyen hekim ve en son raporu onaylayacak olan başhekimdedir.

——————————————————————

01.10.2010 tarihinde uygulamaya konulan sistemde bazı etken maddelerin yayınlanan listede olmaması, bazı etken maddelerin listede olmasına rağmen medula sisteminde karşılığının olmaması ve bu sebeple rapor kayır işlemlerinin hastaneler tarafından yapılamaması hastaların eczane kapılarında kuyruklar oluşturup ilaç almada sorun yaşamasına sebep olmuştur.  Ayrıca daha önce aynı bölümden yazılan şeker stribi ve KBY raporlarıda yeni uygulama sebebiyle yazılamaz hale gelmiştir.

Medula Destek hattı telefon numarası sürekli meşgul çalmakta ve maalesef konuya ilişkin muhatap da bulunamamaktadır.  Sistemin başlangıcından 4 gün geçmesine rağmen hiç bir düzenleme yapılmaması kurum çalışanlarını, eczaneleri ve hastaları  zor durumda bırakmaktadır.

Medula Destek Numarası: 0312 207 83 75

4 thoughts on “Medula Yeni İlaç Raporu Kayıt Sistemi ve Yaşanan Problemler (E-Rapor)

 1. Merhaba;

  Yaklaşık 4 hafta önce atandığım hastanede görev yapmaya başladım. Psikiyatri uzmanıyım; ama medula sistemine uzman olarak kaydım yapılmadığı için, hastalarıma kendi alanımla ilgili ilaçları yazamıyorum. Buradaki numarayı arıyorum ancak, cevap veren kimse yok. Ne yapacağım bilmiyorum.
  Bu sorumsuzluğun sonucu sanıyorum hastalara yansıyor. Bu konuda yardım önerileri olanlar olursa çok sevineceğim.

 2. probleminizle ilgili atandığınız hastanede medula doktor kayıt
  işlemleri yapan personele ulaşın, ya personel, ya faturalama ya da
  otomasyon bilgi işlem birimlerinden birinde yapılmaktadır kayıt,
  kayıt yapan personelin medula doktor kayıt butonundan tescil numaranızı bulup
  kayıtlı bilgileriniz ile güncelle butonuna basması sorununuzu çözer
  eğer bilgilerinizin güncellenmesi ile ilgili sıkıntı yaşıyorsanız
  doktor bilgi bankasındaki bilgilerinizi kontrol ediniz.

 3. Bu medula issteminde bildiğimiz gibi etken maddelerin dozları bulunmamaktadır , ve kimi ilaçlarda da tedevi şemasını giriyoruz bunlarda mg / doz girmek mecburimidir

 4. Kullanım dozu 1*1 den fazla olan tüm ilaçlar için dozlar istenmektedir. Diğer yandan bakanlığın ilaç raporları ile ilgili son genelgesinde raporlarda hiçbir şekilde doz belirtilmeyeceği dozun reçetede yazılacağı bildirilmiştir. Bakanlık ile SGK burada çakışmaktadır.

Bir cevap yazın