”Şeker Çok Zararlı”

 

“ŞEKER ÇOK ZARARLI”

“Karabük Üniversitesinde (KBÜ) düzenlenen “6. Uluslararası Bilim Günleri” başladı. İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, Hamit Çepni Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmasında şekerin, kendisine ve bilimsel araştırmalara göre en tatlı “zehir” olduğunu söyledi

.Her türlü tahıl ve ot şekerdir. Bedenimiz onu şeker olarak algılıyor.Protein olarak yağlı kuzu eti, balık, köy yumurtası, tavuğu, peynir ve yoğurt tüketmeliyiz. Bol su içmeliyiz. Doğal balık yağı, doğal tereyağı,zeytin ve zeytinyağı sağlıklıdır.

Kanser dahil bu tür hastalıkların arttığını belirten Karatay, “Bu hastalıklar genetik değildir. Şeker tüketimi çok artmıştır ve azaltılmalıdır. Mantar gibi obezite arttı. Buna bağlı kalp, şeker, felç, kanser ve alzaymır gibi hastalıklar arttı”dedi.

Bazı bilim adamlarının şekerin zararlı olduğuna dair çeşitli araştırmalar yaptığını belirten  Karatay, “Yediğimiz her türlü şeker ve karbonhidratlar vücuda direkt girdiği zaman vücudumuz onu şeker olarak görüyor. Yediğimiz şeylerin vücudumuz tarafından nasıl görüldüğü önemli. Ağzımıza aldığımız anda vücudumuz onu şeker olarak görüyor ve algılıyor. Şeker, her dokuyu harap ediyor. Bedenimizin en sağlam yeri olan dişi çürüten şekerdir” dedi.

 

Bir cevap yazın